Посібник, який розрахований на вчителів початкової школи, включає в себе короткі біографічні відомості та портрети майже всіх письменників, твори яких вивчаються на уроках української мови у другому класі. Матеріал сприятиме розширенню знань учнів про українських та зарубіжних письменників, розвитку їх пізнавальної активності та може бути використаний у позакласній роботі з учнями.

суббота, 22 февраля 2014 г.

Андрій Васильович Німенко
(1925 – 2006)
Український письменник

       О, я хотів би вічно жить, 
        Але – спасибі – і за мить!...
                 (А. Німенко)
  Німенко Андрій Васильович народився 20 червня 1925 року в с. Інгуло-Кам'янці тепер Кіровоградської області.Учасник Великої Вітчизняної війни.В 1951 році закінчив Київський художній інститут.В 1955 році закінчив аспірантуру Інституту мистецтвознавствафольклористики та етнології АН України.Скульптор – монументалістживописецьграфіккарбівникписьменникмистецтвознавецьпоет.Схвально зустрів читацький загал його поетичнізбірки«Мідні карби»«Вогонь і камінь» Мозаїка вікон» , «Сонячна брама»,«Грифонажі»кілька збірок для дітей.

Грицько  Бойко
(1923 -1978)
Український письменник


Григорій Пилипович Бойко народився на Донеччині. Декілька поколінь Бойків, як згадує
його син Вадим, уміли говорити віршами. Дід по материнській лінії, Олексій Корнієцький, залишив по собі кілька десятків пісень, які ще й досі співають у селах Донеччини. А батько поета, Пилип Бойко, теж писав вірші.Після закінчення семирічки Григорій Бойко навчався в Оленівській рудниковій школі. Відстань до школи була чимала, тому доводилося хлопцеві щодня вставати о четвертій годині, кілька кілометрів іти пішки до станції, а вже звідти їхати робочим поїздом до школи. Зі шкільної парти Григорій пішов на фронт, а повернувся звідти тяжко пораненим. Після війни майбутній письменник навчався на літературному факультеті Донецького педінституту.В 1950 році  вийшла його перша збірка віршів «Моя Донеччина». Але друкуватися він почав ще школярем.Письменник видав близько ста книжок для дітей. Смішинки про малят і звірят, шкільні й спортивні веселинки, скоромовки-спотиканки, загадки адресовані тим, хто цінує гостре, влучне слово, любить і розуміє гумор, уміє покепкувати не тільки з когось, а й із себе самого. Особливо полюбилися малечі «Билиці дяді Гриця», «Про дідуся Тараса», «Смішинки», «Хлопчик Ох», «Ніс у сметані», «Шпаргалка-виручалка» та інші.
На слова поета створено понад чотириста пісень, здебільшого для  дітей.


Брати Грімм
(1786 – 1863)
Німецькі лінгвісти і казкарі

Вільгельм Карл (ліворуч) і Якоб (1855 рік)

Німецькі лінгвісти і казкарібрати Вільгельм і Якоб Грімм народилися в місті Ханау. Довгий час жили в місті Кассель.Якоб Людвіг Грімм і Вільгельм Карл народилися (відповідно) 4 січня 1785 року і 24 лютого 1786 року в. В сім`ї було 9 дітей. Пережили дитинство тільки шестеро. Дитинство провели в сільській місцевості, рано залишилися без батька. Розповідь про червоний капелюшок Вільгельм почув від своєї дружини (у них було четверо дітей), а згодом написана казка «Красная шапочка».
Вільгельм помер у Берліні 16 грудня 1859, Яків - в Берліні, 20 вересня 1863 року. Брати поховані на цвинтарі при церкві Св. Матвія в Берліні.
Найвідоміші їхні казки: «Хлопчик мізинчик», «Білосніжка»,  «Спляча красуня», «Попелюшка», «Бременські музиканти», «Вовк і семеро козенят», «Чудо-птица», «Лиса и гуси», «Бабушка Метелица», «Корольок», «Три брата».
Іван Сенченко
(12.02.1901 -09.11.1975)
Український письменник


Сенченко Іван Юхимовичнародився 12 лютого 1901 року.В молодості він був іробітником, і вчителем. Його твори"Солом'янські оповідання", "Червоноградські портрети"; повісті"Савка", «Фесько Кандиба"назавжди лишаються взірцями літературної майстерності. Айого оповідання "Сім господинь", "Здоровий ніс між очима та двоє вух за плечима","Хліб святий", "Рукавичка і струмок" та інші й досі полюбляємалеча. Йогоім'язанесеновенциклопедіюсвітовоїлітерату.
Ось одне з оповідань для дітей 
Ніхто не чув, як комар чхнув. 
Ішли колгоспники сіно косити понад озером. Їздовому Іванов
і схотілося чхнути. Ї вінтак чхнув, що всі жаби поховалися в воду, а Комаря ледве з листочка не здуло. 
Спочатку Комар був злякався — чи крильця цілі. Махнув ними — ні, не пом'яті. Тоді він і каже:
 
— Хіба ж так чхають, як той їздовий Іван? Ось я як чхну, так у Полтаві одгукнеться!
 
І чхнув.
 
Але косарі йшли не обертаючися, жаби на болоті спокійно грілися проти сонечка, а вПолтаві й пір'їнка не зворухнулася.
 
Ніхто й не чув, як комар чхн
ув.

Іванна Блажкевич
( 09.10.1886 - 02.03.1977)
Українська поетеса

Іванна Омелянівна Блажкевич народилася 9 жовтня 1886 року вс. Денисові Козівського району. Закінчила екстерном Львівську учительську семінарію 1920 р. Тривалий період працювала вчителькою і вихователькою дитячих садків у галицьких селах. Виступала в різних жанрах дитячої літератури: поезії, драматургії. Здруку вийшли її збірки «Подоляночка», «Прилетів лелека», «Чи є в світі щось світліше», «Прилетіла ластівочка».
Померла Іванна Блажкевич 2 березня 1977року.
ГРИГОРЕ ВІЄРУ
(14.02.1935 – 18.01 2009)
молдавський поет


Григоре Вієру народився 14 лютого в селі Перерита в республіці Молдова. У сім`ї був єдиною дитиною. Дебютував у 1957 році з книгою віршів для дітей «Тривога». У 1963 році вийшов збірник віршів «Спасибо за мир» та збірник віршів, пісень та казок.У 1968 році вийшов збірник віршів на російській мові «Имя твоё».
Нагороди
Республіканська премія комсомола Молдавії ім. Б. Главана
Державна премія Молдавії
Почесний диплом Г. Х. Андерсена
Премія «Геркулес» з літератури
Титул «Народный писатель Республики Молдова» 
Міждународна премія Лучиана Блага в області поезії
Спеціальна премія Союзу письменників Республіки
МолМолдова
Медаль «Эминеску. 150 лет рождения» (Румунія)
Почетна ступінь доктора наук Педагогічного
      Університета ім. Іона Крянге  Кишинів)

Василь Сухомлинський
(28.09.1918 – 02.09.1970)
Український письменник

Народився ВасильОлександрович Сухомлинський 28 вересня 1918 р. в селі Василівка Онуфріївського району Кіровоградської області в незаможній селянській родині, в якій було ще троє дітей.Змалкулюбив малювати. Сімнадцятирічним юнаком розпочав  свою практичну педагогічну роботу. Викладав українську мову і літературу. Під час Другої світової війни був на фронтівічіпережив поранення. В. О. Сухомлинський — автор 41 монографії і брошури, більше 600 статей, 1200 оповідань і казок. В 1948 році Васи́ль Олекса́ндрович став директором Павлиської середньої школи і беззмінно працює протягом 23 років до кінця своїх днів. В. Сухомлинський — член-кореспондент Академії педагогічних наук РРФСР,  заслужений учитель УРСР.
Нагороди
За свою педагогічну працю він був нагороджений двома орденами Леніна, багатьма медалями Союзу РСР. Йому присвоєно звання Героя Соціалістичної Праці.Помер ВасильСухомлинський 2вересня 1970 року.Похований накладовищі біля школи,якій віддав усе своєжиття.

Ліна Біленька
(Ангеліна Тимофіївна Студецька)
Українська поетеса.
Народилася 10 січня 1925 р. в с. Некрасове на Вінниччині. Закінчила Вінницький педагогічний інститут. Учасник війни. Автор книжок «Українським дітям у всьому світі», «Три зошити», «Весела книжка для малят» (у співавторстві), «Цок, цок — іде цапок», «Арфа», «Сонячний букварик».

Оксана Іваненко
(13.04.1906 - 17.12.1997)
Українська письменниця


Іваненко Оксана Дмитрівна, українська письменниця, перекладачка, народилася  13 квітня1906 року в Полтаві. ОксаніІваненко належать численні книжки оповідань, казок, повістей для дітей та юнацтва: «Майка та жабка» (1930), «Дитячий садок» (1931), «Черевички» (1933), «Лісові казки» (1934), «Великі очі» (1936), «Джмелик» (1937), «Три бажання» (1940), «Куди літав журавлик» (1947), «Казки» (1958) та ін.Померла О.Іваненко в Києві 17 грудня 1997 року. Похована на Байковому кладовищі.
Нагороди
Державна премія УРСР імені Т.Г.Шеаченка (1986 р., книга спогадів «Завжди в житті»), Лауреат премії імені Лесі Українки (1974 р.)

Юрій  Ярмиш
(25.05.1935)
Український письменник

Юрій Феодосійович Ярмиш народився 25 травня 1935 у  Дніпродзержинську в сім`ї вчителів. Майстер авторської казки. Перша збірка казок («Вітрисько») вийшла 1960 року. У 1963 році Юрія Ярмиша прийняли у Спілку письменників України. Доробок Юрія Ярмиша налічує понад 60 книжок казок, притч, байок, серед яких «Золотий кораблик», «Два майстри», «Чарівними стежками», «Великий мисливець», «Їжачок і Соловейко», «Солодкий Марципан» та інші. Загалом Ю. Ярмиш видав більше 50 збірок казок, які перекладено 15-ма мовами. Друзі жартома називають його «українським Андерсеном». Ім'я українського казкаря Ю. Ярмиша посіло одне з чільних місць серед письменників, які пишуть для дітей і про дітей.
Нагороди

Літературна творчість Юрія Ярмиша відзначена багатьма літературними преміями: премією журналу «Перець» (1970 р.), медаллю А. С. Макаренка (1972 р.), республіканською літературною премією імені М. Островського (1974 р., за книжки «Золотий кораблик», «Сонечко», «Вовчі окуляри»), Почесною грамотою Президії Верховної Ради України (1985 р.), літературною премією ім. Ю. Яновського (2001 р., за цикл новел-фантазій), премії Кабінету Міністрів України імені Лесі Українки за літературно-мистецькі твори для дітей та юнацтва2006 року.

Комментариев нет:

Отправить комментарий